ב-12 השנים האחרונות, מחירי הנדל"ן זינקו ב-132%, בעוד שהמדדים וההכנסה הראלית עלו באותה תקופה בשיעור של כ-20%. הנטל שנפל על מחוסרי הדיור גדול ביותר. באוצר שמו את את יהבם על התכנית "מחיר למשתכן", שהפכה לפלטפורמה הבלעדית לטיפול בבעיה. "מחיר למשתכן" היא תכנית ​​שנוצרה כחלק מסדרת צעדים אשר יזמה מדינת ישראל במטרה להקל על חסרי דירה לקנות דירה ראשונה בתנאים מועדפים. ניתן להגיש בקשת זכאות לקבלת דירה, ולהיכנס להגרלה במסגרת הפרויקט. הונפקו 75,000 "כרטיסי הגרלה", כאשר מתוכם זכו כ-45 אלף בדירות ומתוכן 11,000 דירות שעוד נמצאות בשלבי בנייה.

החסרונות העיקריים שבאים לידי ביטוי בתכנית, הם היותן של הדירות משווקות בפריפריה כאשר רוב מחוסרי הדיור נמצאים במרכז הארץ, ושווי ההטבה אשר עומד על 200,000 ₪ כאשר יש לקחת בחשבון את שנות השכירות, שינוי אורח החיים ואי וודאות לגבי טיב המוצר שמקבלים.

האם נראה באופק? מחיר למשתכן ובנייה ירוקה

לפי הצהרותיו של המשרד להגנת הסביבה, המגמה היא שהדירות הנבנות ושייבנו במסגרת מחיר למשתכן, תהיינה בתקנים של בניה ירוקה. הכוונה היא להתקין בדירות מונה אנרגיה, זיגוג כפול בחלונות ושימוש בצבעים בריאים. מאידך, ההצהרות מכיוונה של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה מדברות על פער גדל בין הרצוי למצוי. המועצה מבקשת להרחיב את ההסתכלות על תפקוד המבנים ועל סביבת המבנים בכללותם.

מדינת ישראל נמצאת כיום בתחילתה של תאוצת בנייה. צרכי הבינוי מכתיבים כי עד שנת 2023 יבנו בישראל מעל 400 אלף יחידות דיור חדשות.

הגופים הירוקים דוחפים לכיוון של ראייה הוליסטית של כל תהליכי התכנון, עיצוב הבנייה של כל המרחב הבנוי. מרחב זה כולל איכות חיים גבוהה עם שבילי אופניים, תחבורה ציבורית, מרכזים מסחריים וקהילתיים.

התפישה בקרב הגופים המחליטים ובראשם משרד האוצר, היא כי בנייה ירוקה היא נישתית ומייקרת את הבנייה באופן ניכר, ועל כן לא הכרחית. מסיבה זו מרבית הבניינים נבנים בשיטות בנייה זהות לאלו משנות ה-50 של המאה הקודמת. נראה כי השיח הישראלי כיום מוטה כלפי מחיר ולא כלפי איכות.

התרחבות בנייה ירוקה בתכנית "מחיר למשתכן"

בנייה ירוקה - תו איכות לבנייןערי פורום ה-15 מחייבות באופן הדרגתי אלמנטים שונים של בנייה ירוקה החל משנת 2014, וזאת מתוך מחויבות לתושבים ורצון להפחית זיהום עירוני. כיום רוב המבנים המאמצים תקנים של בנייה ירוקה עושים זאת מתוך רצון באיכות חיים. המבנים הם לרוב מבני משרדים ותעשייה הרואים בבנייה הירוקה תו איכות לבניין.

התאחדות הקבלנים, בשיתוף המועצה לבנייה ירוקה, דורשת להגדיל את כמות הדירות בתכנית מחיר למשתכן שיימכרו בשוק החופשי, על ידי התחייבות לעמוד בתקני הבנייה הירוקה. הבקשה היא להגדיל ב-5% את כמות הדירות שתעמודנה בתקן בנייה ירוקה של כוכב אחד ו- 10% מכמות הדירות שתעמודנה בתקן בנייה ירוקה של שני כוכבים.

בימים אלו, כאשר המטרה המרכזית של הממשלה היא לייצר כמה שיותר דירות, כמה שיותר מהר ובכמה שפחות כסף, נושאים כמו בנייה ירוקה נדחקים לסוף הרשימה.

כפי שניתן להבין, עדיין לא קיים קונצנזוס בין הרשויות השונות, הממשלה ואפילו הדרישה הצרכנית. ההסכמה העקרונית היא להתחיל עם בנייה ירוקה בישראל בסקטורים שאינם למגורים, שאחראיים ליותר מ- 55% מצריכת החשמל. ההנחה היא שבעתיד זה יקרין על סקטורים אחרים.

 

בנייה ירוקה ב"אוסטק שמיר"

"אוסטק שמיר" - בית שנבנה באמצעות טכניקת בנייה ירוקה
"אוסטק שמיר" – בית שנבנה באמצעות טכניקת בנייה ירוקה
"אוסטק שמיר" - בית שנבנה באמצעות טכניקת בנייה ירוקה
"אוסטק שמיר" – בית שנבנה באמצעות טכניקת בנייה ירוקה

באוסטק שמיר אנו בונים ירוק כבר משנות ה- 90 של המאה הקודמת, ממקום אידאולוגי ותרבותי שמהווה עקרון ראשון בחשיבותו: בניית בתים בעלי נוחות אקלימית וחוסכי אנרגיה. בתים שבריא ונוח לגור בהם.

אוסטק שמיר פועלת בסקטור הפרטי בלבד, אשר יודע לתמחר את היתרונות בבנייה הירוקה ע"י חשיבה כלכלית לטווח ארוך, הרי שבית בעל בידוד טרמי איכותי עם הוצאות תחזוקה שוטפות מינימליות, הוא בית חסכוני יותר בעלויות השוטפות, אשר יימכר במחיר גבוה יותר ב-Resale Value בעתיד.

לצד השיקולים האידיאולוגיים בכל הקשור בבניה ירוקה, אנחנו באוסטק שמיר קפידים שכל המערכות הירוקות יהיו בעלות כדאיות כלכלית ותקופות החזר סבירות על ההשקעה הכספית. מערכות לייצור חשמל פוטו וולטאי ומערכות לניצול מים אפורים לצורך השקיית גינות, יהיו מתומחרות באופן שבו כל החזר ההשקעה הכספית יהיה בתוך שנים מועטות. זהו מצב של WIN-WIN לצרכן ולסביבה.

צפו בפרויקטים נבחרים של חברת הבנייה "אוסטק שמיר", אשר נמצאת בחזית טכנולוגיית הבנייה ירוקה בישראל. הנכם מוזמנים ליצור קשר בכל שאלה ועניין, אנו פה לרשותכם.