אחד המקצועות החשובים בענף הבנייה ואחד המקצועות שהגדרתם לוט בערפל הינו מקצוע – מפקח בניה

אילו תכונות צריכות להיות למפקח בניה?

  1. בעל  השכלה הקשורה לענף הבנייה כגון מהנדס בניין, הנדסאי בניין, הנדסאי אדריכלות.
  2. ניסיון ניהולי של פרויקטים מורכבים עם ריבוי בעלי מלאכה.
  3. בעל יחסי אנוש מעולים.
  4. יושרה אישית וערכיות גבוהה.

נפרט קצת יותר..

קיימת חשיבות רבה להשכלתו של המפקח משני היבטים.

הראשון, ההיבט הביטוחי: הלקוח עבורו נבנה הבית הוא היזם בפרויקט. המפקח היא איש אמונו בכל המובנים. המפקח חייב להיות בעל יכולת ביטוחית, כחומר בעל יכולת לבטח את עצמו בכל הביטוחים הנדרשים כמפקח וכנושא באחריות בפרויקט. ללא השכלה פורמלית, הדבר כמעט ואינו אפשרי. מפקח שאינו נושא בפוליסת ביטוח מקצועי אין לו מקום בפרויקט עבור היזם.

ההיבט ההשכלתי נוגע גם ובעיקר ביכולת של המפקח לשלוט בפן ההנדסי המורכב של הפרויקט ולהיות "העיניים" של המהנדס הקונסטרוקטור בכל תהליך הבנייה.

המפקח הוא הגורם שמנהל את הפרויקט מבחינת היזם. אחת המשימות החשובות של המפקח היא היכולת לצבע אינטגרציה מיטבית של כל מערכות הבנייה.

הבנייה כיום היא חכמה וכשכזו היא משולבת בטכנולוגיות מתקדמות. המפקח חייב להבין את כל המערכות כגון: חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר, תאורה, גינון ולדעת לשלב ביניהן באופן מיטבי מרמת התכנון, דרך הביצוע.

המפקח מעצם טבעו חייב להיות אדם בעל יחסי אנוש מצוינים. על המפקח מוטלת המשימה המאתגרת של שילוב בין רצונות היזם, "חלומות" של האדריכלים אל מול אנשי הביצוע בשטח. המפקח הוא הגורם המתווך בין כל הגורמים המעורבים בתהליך הבנייה.

ליושרה אישית חשיבות עליונה. המפקח הוא האיש שמאשר את החשבונות הכספיים המוגשים ע"י אנשי הביצוע לצורך תשלום ליזם. המפקח חייב לשמור על הקופה של היזם, בשילוב עם הגינות מרבית כלפי בעלי המקצוע. משימה לא פשוטה נוכח פרשנויות אפשריות מרובות של אלמנטים שונים בתהליך הבנייה.

היזם חייב להגדיר את כמות הפיקוח הנדרשת ואת שעות נוכחותו של המפקח. שכר נמוך למפקח יעיד בהכרח על נוכחות מועטה באתר הבנייה.

מפקח בניה באוסטק שמיר

אצלנו באוסטק שמיר, המפקחים כולם בעלי השכלה פורמלית מתאימה. כולם בעלי ניסיון של שנים בניהול פרויקטים מורכבים ובעלי יכולת להוציא לפועל פרויקטים מגוונים ברמת הביצוע הגבוהה ביותר. בפן האישי, למפקחים שלנו התכונות הנדרשות לאפשר לבעלי הבית ליהנות מתהליך הבנייה ולצלוח אותו מתוך ידיעה שהם בידיים טובות.

פרויקט רשפים בתהליך הבניה